علائم بیماری های کبد

مقالات پیشنهادی


درجه بندی و مرحله بندی بیماری کبد

درجه بندی و مرحله بندی بیماری کبد

درجه بندي بیماری کبدی به معناي ارزیابی شدت یا فعالیت بیماري کبدي و تعیین حاد یا مزمن بودن،فعال یا غیر فعال بودن و خفیف، متوسط یا شدید بودن بیماري کبدي می باشد. بیوپسی کبد دقیق ترین روش براي ارزیابی شدت بیماري کبدي ،بخصوص در موارد بیماري مزمن کبدي می باشد.

ھپاتیت مزمن

ھپاتیت مزمن

هپاتیت مزمن عبارت است از یک مجموعه اختلالات کبدي با علل و شدت متغیر که در انها التهاب و نکروزکبدي به مدت دست کم 6 ماه ادامه میابند. اشکال خفیف تر غیر پیشرونده بوده یا تنها به آهستگی پیشروي میکنند در حالی که اشکال شدیدتر ممکن است با تشکیل جوشگاه و تغییر سازمانبندي ساختاري مرتبط باشند که در صورت پیشرفته بودن نهایتا به سیروز منتهی میشوند.

نقش کبد در سلامتي

نقش کبد در سلامتي

نقش کبد در سلامتی چیست؟ يکی دیگر از اعمال مهم کبد، از بین بردن میکروبهای وارد شده به بدن از طریق روده است. این میکروبها از طریق گردش خون ابتدا به کبد وارد میشوند و این عضو با استفاده از سیستم دفاعی خود آن ها را از بین می برد.

خستگی

خستگی

عوامل خستگی چه هستند؟ تقریبا هر کسی با خستگی بیش از حد یا کار زیاد مواجه بوده است. چنین خستگی های موقتی و معمولا علل مشخصی دارند و بهبود می یابد ولی خستگی مزمن برای مدت طولانی به طول می انجامد و عمیق تر است ودر واقع حالت ثابتی از خستگی است که در طول زمان پیشرفت می کند و انرژی و ظرفیت ذهنی را کاهش می دهد. خستگی در این مرحله روی حالت رفاه عاطفی و روانی فرد نیز اثر می گذارد.

اسهال

اسهال

عوامل اسهال چه هستند؟ اسهال، مدفوع آبکی و شل است که بیشتر از حد معمول رخ می دهد. اسهال در علایم خاص، شدت و طول مدت متفاوت است. اسهال حاد معمولا چند روز طول کشیده و با یک عفونت باکتریایی، ویروسی و انگلی ایجاد می شود. اسهال مزمن نسبت به اسهال حاد بیشتر طول می کشد.(به طور کلی بیش از سه هفته). اسهال مزمن ممکن است ناشی از بیماری های التهابی روده باشد.