دندانپزشکی

مقالات پیشنهادی


متخصص رادیولوژی فک و صورت

متخصص رادیولوژی فک و صورت

یک متخصص رادیولوژی فک و صورت، رادیوگرافی‌های تشخیصی می گیرد و از مشاهداتی که در رادیوگرافی دیده گزارش می نویسد. رادیوگرافی‌ها در ناحیه دهان و فک شامل رادیوگرافی‌های کوچک تک دندان یا چند دندان (پری آپیکال یا بایت وینگ) تا سی تی اسکن‌های ناحیه فک و صورت و MRI هستند.

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست)

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست)

یک متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست دندانپزشکی است که با ریشه دندان سروکار دارد. در واقع حوزه کاری یک متخصص درمان ریشه مربوط به علوم پایه و کلینیکی آن شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها وصدمات پالپ و بافت های اطراف ریشه مرتبط با پالپ است.

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان)

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان)

یک متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت علت، ویژگی ها، نحوه عملکرد و تأثیربیماری های مرتبط با ناحیه فک و دهان و صورت را کشف و بررسی می کند.این تخصص کمتر به گوش افراد خورده است و معمولا افراد با آن آشنایی ندارند. علت آن است که متخصصین این رشته کمتر با بیماران سروکار دارند.

متخصص جراحی فک، دهان و صورت

متخصص جراحی فک، دهان و صورت

متخصص جراحی فک، دهان و صورت افراد متخصصی هستند که از جراحی‌های ساده تا پیشرفته ناحیه فک و صورت را انجام می دهند.

متخصص دندانپزشکی اطفال

متخصص دندانپزشکی اطفال

کودکان نیز مانند بزرگسالان نیازمند مراقبت های ویژه سلامتی هستند. برخی از این مراقبت ها شامل دندانهای شیری، عادت مکیدن انگشت و پستانک، سیلانت (مواد مسدودکننده شیارهای دندان)، فضانگهدار و روکش دندان شیری هستند. انجام درمان‌های اورتودنسی برای اطفال هم در حیطه تخصص متخصصین اطفال است. به طور کلی پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان از دوران نوزادی و کودکی تا بلوغ به عهده متخصص دندانپزشکی اطفال است

متخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت به کسی می­گویند که درجه Master of Science در زمینه ایمپلنتولوژی از یک دانشگاه معتبر دارد که پس از گذراندن سه سال تحصیلی و نوشتن پایان نامه تخصصی به دریافت این درجه نائل می­گردد. این تخصص هنوز در دانشگاه­های ایران تعریف نشده و بیشترین درجه در این زمینه در دانشگاه­های ایران Fellowship است.Master of Science in implantology در حال حاضر در دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان و دو دانشگاه در انگلستان برگزار می شود که این دانشگاه­ها دارای Accrediation یا اجازه اعطای این گواهی هستند.

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی یا درمان اُرتودُنتیکس (به انگلیسی: Orthodontics) که با نام ارتوپدی فکی- دندانی نیز شناخته می‌شود، یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است که در آن دندان‌ها و فک نامرتب را درمان می­کنند و کسی که این تخصص را دارد متخصص ارتودنسی نامیده می­شود. متخصص ارتودنسی به تشخیص، پیشگیری و اصلاح انحراف دندان‌ها و فک می پردازد و از حرکت دادن، مرتب کردن و صاف نمودن دندان‌ها و فک ها برای بهبود عملکرد و شکل ظاهری آنها استفاده می کند.