محیط کار جذاب در بیمارستان

آخرین بروز رسانی :      تعداد بازدید 791      نظرات کاربران (1)
معرفی به دوستان اشتراک گذاری

قبل از اینکه به محیط کار جذاب در بیمارستان اشاره نماییم باید بگوییم که یکی از مشکلات اصلی پرسنل بیمارستان این است که مجبور هستند مدت زمان زیادی را در بیمارستان حضور داشته باشند و بیش‌از ده ساعت با محیط یکنواخت روبرو شوند بنابراین محیط کاری آنها به شدت خسته کننده خواهد شد. در واقع برای اینکه از شغل و حرفه‌ی خود لذت ببریم باید یک محیط جذاب و شادابی را در محیط کاری به وجود آوریم و از طریق چنین محیطی است که می‌توانیم مشکلات را با صبر و شکیبایی حل و فصل نماییم.

قبل از اینکه به محیط کار جذاب در بیمارستان اشاره نماییم باید بگوییم که یکی از مشکلات اصلی پرسنل بیمارستان این است که مجبور هستند مدت زمان زیادی را در بیمارستان حضور داشته باشند و بیش‌از ده ساعت با محیط یکنواخت روبرو شوند بنابراین محیط کاری آنها به شدت خسته کننده خواهد شد. در واقع برای اینکه از شغل و حرفه‌ی خود لذت ببریم باید یک محیط جذاب و شادابی را در محیط کاری به وجود آوریم و از طریق چنین محیطی است که می‌توانیم مشکلات را با صبر و شکیبایی حل و فصل نماییم.

منظور از محیط کار جذاب در بیمارستان چیست؟

هدف اصلی ما به وجود آوردن محیطی است که بتواند از یکنواختی و خسته‌کننده بودن کار در بیمارستان بکاهد. خوب مسلما همان‌طور که گفته شد به دلیل مدت زمان زیادی که در بیمارستان هستیم هر چه قدر هم که به کار خود علاقه‌مند باشیم بالاخره در ساعاتی از روز احساس خستگی و یکنواختی به ما دست خواهد داد. در چنین موقعیت‌هایی به وجود آوردن یک محیط جذاب و انرژی بخش می‌تواند منبع عظیمی از روحیه باشد به نحوی که برای ادامه شیفت کاری انرژی دوچندان به دست آوریم.

چگونه می‌توان محیط جذابی را به وجود آورد؟

برای اینکار در ابتدا به نیازها و علایق خودتان توجه کنید.بررسی کنید چه چیزی به شما انرژی می‌دهد آیا وجود تعدادی گل طبیعی انرژی شما را تامین می‌کند و یا اینکه دیدن یک عکس از فرزندتان؟ بعد از بررسی نیازها با استفاده از خلاقیت خود، محیط کارتان را تغییر دهید. به عنوان مثال اگر پرستار هستید در stationپرستاری یک عدد گل طبیعی قرار دهید و از همکاران شیف‌های بعدی هم خواهش کنید که به این گل رسیدگی کنند.

 

پیشنهاد می‌کنم در اینترنت جست‌وجو کنید تا طرح‌های متنوعی را مشاهده کنید و از آنها ایده بگیرید.

چه موانعی برای ایجاد محیط کار جذاب در بیمارستان وجود دارد؟

در زمان شروع اینکار امکان دارد که مورد تمسخر دیگران و مخصوصا همکاران قرار بگیریم. در این شرایط بهترین کار این است که دیگران را به خود همراه کنیم و از آنها نیز خواهش کنیم که چنین اقداماتی را برای محیط کاری انجام دهند. در این صورت کمتر شاهد چنین رفتارهایی خواهیم بود. اگر موفق به اینکار نشدیم روند خودمان را ادامه دهیم  چون می‌دانیم که این کار ساده چه قدر در روحیه و انرژی ما تاثیر دارد بنابراین دلسرد نمی‌شویم. ولی برای اینکه کمتر اذیت شویم سعی می‌کنیم تا آنجایی که امکان دارد حالت تعادل را حفظ کنیم. به عنوان مثال اگر قرار است یک گل در محیط کاری داشته باشیم، خیلی بهتر خواهد بود که از یک گل ساده که فضای نسبتا کمتری را اشغال می‌کند استفاده کنیم تا کمتر جلب توجه کند.

یکی دیگر از موانع اصلی که باعث می‌شود ما از این اقدام صرف نظر کنیم تغییر شیفت است. برخی به دلیل اینکه شیفت آنها تغییر می‌کند و مطمئن نیستند که نفر بعدی خودش را متعهد می‌داند یا نه،محیط اطراف خود را تغییر نمی‌دهند. برای رفع این مشکل بهترین راه‌حل هماهنگ کردن با همکاران است. در واقع اول بررسی می‌کنیم که چه کسانی در شیفت بعدی هستند و بعد از آن،مسئله را با آنها مطرح می‌کنیم.

مشکل دیگر مربوط به حمل و نقل آنها است.به عنوان مثال اگر تعدادی عکس با خودمان بیاوریم  نمی‌توانیم آنها را رها کنیم تا شیفت بعدی بلکه باید همراه با خود ببریم. در این شرایط توصیه می‌شود اگر کمد اختصاصی داریم در آن قسمت این وسایل را قرار دهیم و در غیر این صورت از وسایلی استفاده کنیم که حمل‌ونقل آن راحت باشد  به عنوان مثال از یک قاب عکس استفاده کنیم به نحوی که اندازه مناسبی داشته باشد.

چگونه بقیه همکاران را نیز با خود همراه کنیم؟

برای همراه کردن دیگر همکاران می‌توانیم از مزایا و فواید تغییر محیط توضیح دهیم  و بیان کنیم که تغیرات کوچک در اطراف ما چه میزان در روند سلامتی و روحیه ما تاثیر گذار است. در ضمن از اهمیت این موضوع در دروند بهبود بیماران نیز مطالبی را بیان کنیم.

محیط کار جذاب در بیمارستان چه تاثیری در روحیه بیماران دارد؟

 درمان- دکتر متخصص- بیمارستان- دارو- منشی- خدمات پرستاری- پزشک

به وجود آوردن چنین محیطی نه تنها در انرژی و روحیه ما موثر است بلکه تاثیرات شگفت‌انگیزی را در روحیه بیماران خواهد گذاشت. مسلما شما از تاثیر روحیه در روند درمان بیماران آگاه هستید بنابراین می‌دانید که فراهم کردن چنین محیط زیبایی  می‌تواند نقش کلیدی در درمان بیماران داشته باشد. بس هم برای سلامت خودتان و هم برای سلامت بیمارانتان سعی کنید محیط کاری جذاب‌تر و زیباتری داشته باشید.

آیا برای محیط کار جذاب در بیمارستان نیاز به حمایت مسئولین بیمارستان داریم؟

عده‌ای تصور می‌کنند که برای فراهم کردن چنین محیطی نیاز دارند که مسئولین اقدامی اساسی صورت دهد و لازم است  که مبلغ زیادی سرمایه‌گذاری شود درحالی که حقیقت برخلاف این است. ما با استفاده از چند عدد قاب عکس و یا با استفاده از چند عدد گل می‌توانیم محیط پیرامون خودمان را تغییر دهیم. البته اگر این مسئله به گوش مسئولین نیز برسد خیلی خوب است ولی نباید  منتظر تصمیم دیگران بمانیم بلکه باید خودمان دست به کار شویم و اقدامی موثر را صورت دهیم. پس منتظر هیچ کس و هیچ جیزی نمانید.

ابتدا بررسی کنید چه چیزی می‌تواند به شما انرژی دهد و در مرحله بعدی تصمیم بگیرید که آنرا تهیه کنید و در محیط کارتان قرار دهید.

 آخرین مقالات بازدید شدهاگر سؤال يا نكته يا نظري در اين زمينه داريد، مشتاقانه منتظر خواندنش هستيم.

 
 
Captcha  
تعداد کل نظرات ارسالی 1 نظر
مدیر ارشد
سطح :
15
627
1182
صبا راد
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

از مهم ترين عوامل بهبود انگيزه جهت كاركنان فضا و شرايط پيشرفت دهنده و قدرشناس جهت ايشان است.

gold Drama 0 silver Drama 0