عملكرد طحال

آخرین بروز رسانی :      تعداد بازدید 535      نظرات کاربران (3)
معرفی به دوستان اشتراک گذاری

آنچه باید در مورد عملکرد طحال بدانید: طحال، اندام پهنی در كنار چپ معده است؛ البته جزؤ دستگاه گوارش نیست؛ بلکه به دستگاه گردش خون ارتباط دارد.

عملکرد طحال

آنچه باید در مورد عملکرد طحال بدانید:
بایستی صادقانه بگویم که اندامی که کم‌ترین اطلاع را درباره‌اش داریم همین طحال است. آری این سخن راست است که هنوز ما به‌طور کامل درنیافته‌ایم که «طحال» چه کاری انجام می‌دهد. ( عملکرد طحال )

معروف است که می‌گویند، روزی استادی مشغول امتحان کردن دانشجویان خود بود. از یکی پرسید:ـ وظایف طحال را برایم بازگو.دانشجو پاسخ داد:ـ دیروز همه را می‌دانستم؛ ولی حالا فراموش کرده‌ام.استاد اظهار تاسف کرد و گفت: «چقدر بد!»خوب، خدا را شکر که بالاخره کسی را یافتیم که روزی به وظایف طحال آگاه بوده؛ ولی افسوس که هنگام بازگویی آن، همه را به‌دست فراموشی سپرده بود. البته این‌ها همه شوخی است؛ ولی نشان‌ می‌دهد که کار طحال چقدر اسرارآمیز است! می‌گویند طحال در کودکی نقشی در خون‌سازی انسان بازی‌ می‌کند. همچنین با بیماری‌های خون و مغز استخوان، مانند مالاریا و کم خونی مبارزه می‌کند. با این همه بسیار شگفت‌آور است در مواردی که طحال را از بدن جدا ساخته‌اند، باز تمام این کارهای مهم انجام پذیرفته است! پس گویا قسمت‌های دیگر بدن قادرند وظایف طحال را در نبود آن انجام دهند.

عملکرد طحال , وظایف طحال , دکتر خوب , پزشک خوب , پزشک متخصص , دکتر متخصص
آنچه باید در مورد عملکرد طحال بدانید:

طحال، اندام پهنی در کنار چپ معده است؛ البته جزؤ دستگاه گوارش نیست؛ بلکه به دستگاه گردش خون ارتباط دارد. 
گلبول ‌های قرمزی که باید در بدن ذخیره شوند تا در فوریت‌ها به‌کار آیند، در طحال پس‌انداز می‌شوند. گویچه‌های فرسوده نیز باز در طحال به نابودی می‌روند.
پس از تولد و در سنین کودکی، طحال، منبع عمده و محل استقرار سلول‌های لنفوسیت B (یک نوع گلبول سفید) محسوب می‌شود و نقش مهمی را در پاسخ‌های ایمنی بدن ایفا می‌کند. لنفوسیت‌های B که در طحال استقرار یافته‌اند، در پاسخ به میکروب‌ها و عوامل خارجی، شروع به ترشح پادتن یا آنتی بادی می‌کنند. سلول‌های ماکروفاژی که در طحال استقرار یافته‌اند، خون را از سلول‌های غیر طبیعی پاک می کنند. ( عملکرد طحال )
افرادی که به هر علت، طحال ‌شان برداشته شده است، باید واکسن ضد برخی میکروب ‌های خاص را دریافت کنند. ( عملکرد طحال )
هم چنین هنگامی که کمبود شدید خونی، به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد، طحال تعداد فراوانی گلبول قرمز را آزاد می‌کند تا جای آن کمبود را پر کنند.
پس مشاهده می کنیم که طحال چه کارهای مهمی برای بدن ما انجام می‌دهد.

آخرین مقالات بازدید شدهاگر سؤال يا نكته يا نظري در اين زمينه داريد، مشتاقانه منتظر خواندنش هستيم.

 
 
Captcha  
تعداد کل نظرات ارسالی 3 نظر
مدیر ارشد
سطح :
14
445
1038
مهديه تبار
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام من به علت تصادف دچار پارگي طحال شده بودم و انجام عمل به موقع مشكلم حل شد و در حال حاضر علامت خاصي ندارم.

کاربر عادی
سطح :
1
0
1038
لاله۲۲۲
2Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام..دایی من در اثر تصادف رانندگى مصدوم و طحالش بدون صدمه ظاهرى و پارگى شکم، پاره شده است، براش دعا کنید که خوب بشه و عمل جواب بده

مهديه تبار

سلام عزيزم؛ به اميد خدا مشكلش حل مي شود. آمين

gold Drama 0 silver Drama 0