درمان کبد چرب

آخرین بروز رسانی :      تعداد بازدید 348      نظرات کاربران (40)
معرفی به دوستان اشتراک گذاری

نکاتی که باید در مورد درمان کبد چرب بدانید: یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب رژیم غذایی غلط- مصرف زیاد غذاهای چرب، فست فود و غذاهای آماده- است. در بیماری کبد چرب ذره‌های بزرگ چربی در سلول‌های کبد رسوب کرده و باعث بروز اختلال‌ در عملکرد کبد و در نهایت بیماری‌های مزمن کبد از قبیل، استعداد ابتلا به عفونت‌ها، خونریزی‌های دستگاه گوارش و اختلال در سطح هوشیاری می‌شود. این بیماری مرحله به مرحله رشد می‌کند و پزشکان آن را در سه نوع بیماری کبد چرب گرید 1، گرید 2 و گرید 3 تقسیم بندی کرده‌اند.

درمان کبد چرب

نکاتی که باید در مورد درمان کبد چرب بدانید:

   یکی از اصلی‌ترین اعضای بدن کبد است، کبد  ممکن است دچار اختلالات خطرناکی ‌شود، بیماری کبد چرب به طور خاموش رشد می‌کند و گاهی اوقات بسیار خطرناک می‌شود.

   یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب رژیم غذایی غلط- مصرف زیاد غذاهای چرب، فست فود و غذاهای آماده- است. در بیماری کبد چرب ذره‌های بزرگ چربی در سلول‌های کبد رسوب کرده و باعث بروز اختلال‌ در عملکرد کبد و در نهایت بیماری‌های مزمن کبد از قبیل، استعداد ابتلا به عفونت‌ها، خونریزی‌های دستگاه گوارش و اختلال در سطح هوشیاری می‌شود. این بیماری مرحله به مرحله رشد می‌کند و پزشکان آن را در سه نوع بیماری کبد چرب گرید ۱، گرید ۲ و گرید ۳ تقسیم بندی کرده‌اند.

   از آنجا که بیماری کبد چرب خاموش و بی نشانه است، پیشگیری از ابتلا به این بیماری در اولویت قرار دارد، چرا که  بیماری کبد چرب اغلب زمانی که ذرات چربی بخش زیادی از سلول‌های کبدی را به خود درگیر کرده باشند خود را نمایان می‌کند.

درمان کبد چرب - کبد چرب - کبد چرب گرید 1 - کبد چرب گرید 2 - کبد چرب گرید 3 - خارمریم - پیشگیری از کبد چرب
نکاتی که باید در مورد درمان کبد چرب بدانید

علائم بیماری کبد چرب

   بیماری کبد چرب مرحله به مرحله رشد می‌کند، به گفته پزشکان این بیماری پس از درگیر کردن کبد با علائمی مانند ضعف، خستگی  و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم بروز می‌کند. درد شکم از ناحیه مرکز درد، سفید رنگ شدن زبان، تعریق و عرق کردن زیاد، سیاه شدن دور چشم و خارش و سوزش چشم میتواند از دیگر علائم این بیماری باشد. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

افراد مستعد بیماری کبد چرب

   به گفته پزشکان، بیشترین احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب در افراد چاق وکسانی که کمترین میزان تحرک را دارند وجود دارد. گروه دیگری از افراد مستعد ابتلا به کبد چرب افراد بی تحرک و علاقه مند به غذاهای آماده و فست فود‌ها هستند. به گفته برخی از متخصصان، مصرف بی‌رویه ویتامین Aبدون نظارت پزشک می‌تواند یک عامل محرک برای ابتلا به بیماری کبد چرب باشد. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری افراد باید هوشیار باشند و با مشورت پزشک خود آزمایش‌های لازم در این زمینه را در بیمارستان انجام دهند.

درمان کبد چرب - کبد چرب - کبد چرب گرید 1 - کبد چرب گرید 2 - کبد چرب گرید 3 - خارمریم - پیشگیری از کبد چرب
نکاتی که باید در مورد درمان کبد چرب بدانید

پیشگیری و درمان کبد چرب

   طبق گفته پزشکان برای پیشگیری و درمان کبد چرب بهتر است در رژیم غذایی افراد روغن‌های طبیعی مانند زیتون، کنجد، روغن ارده کنجد، دنبه جایگزین مصرف روغن صنعتی و نباتی شود، از مصرف آب سرد و نوشیدنی سرد و گازدار مخصوصاً بعد از ورزش و تعریق شدید پرهیز گردد. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

رژیم غذایی توصیه شده پزشکان برای درمان کبد چرب

   برای کاهش عطش، و عدم‌تمایل به آب سرد، عرق کاسنی یا عرق شاتره یا عرق خارشتر یا عرق بید و نیز لیمو، آبلیمو، میوه و سبزیجات ترش و گس مانند خیار، کاهو، هویج، سیب ترش، هندوانه، طالبی، کیوی، انار ترش، زرشک، سماق توصیه می‌شود. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   غذاهای سرخ‌کردنی، تف‌دادنی، بودادنی، سیر داغ، پیازداغ، تنقلات شور و غذاهای نمک‌سود مانند ماهی‌شور، چیپس، پفک، یخمک، ترشیجات و سس در رژیم غذایی پرهیز گردد. آب‌پز و کباب کردن گوشت، پرهیز از گوشت گوساله، مرغ، گوشت فریزری، سوسیس، کالباس، و کنسرو و جایگزین کردن آن‌ها با گوشت‌های لطیف و گرم ماننده بره، بوقلمون، شتر، کبوتر، خروس، و بز در رژیم غذایی. خوردن ناشتا یک عدد سیب (ترش نباشد) ، ۱۴ عدد زیتون در وعده صبحانه، یک لیوان شربت سکنجبین عصر و استفاده از دمجوش زعفران با عسل، ماست با یک نخود زنجبیل، شب ۱۴ عدد بادام ( بادام را آهسته و پیوسته مانند آدامس چند دقیقه بجوید). ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   سعی کنید غذا را زیاد بجوید تا بزاق دهانی بیشتری وارد معده شود. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

برای عدم‌تمایل به غذا در طول روز، صبحانه مقوی مانند حلیم، کله‌پاچه، ارده‌شیره بخورید و اگر در طول روز ضعف کردید، یک مشت تنقلات گرم و طبیعی مانند نخودچی، کشمش، بادام، فندق و پسته بخورید. طول درمان براساس شدت بیماری و رعایت موارد فوق، ۴۰ روز است.

 خوشبختانه در میان شیوه های طبیعی درمان در سراسر جهان، راهکارها و تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کبدچرب استفاده نمود. در ادامه به برخی از شیوه های کاربردی و ساده درمان بیماری کبد چرب از دیدگاه پزشکان اشاره شده است.

درمان کبد چرب - کبد چرب - کبد چرب گرید 1 - کبد چرب گرید 2 - کبد چرب گرید 3 - خارمریم - پیشگیری از کبد چرب
نکاتی که باید در مورد درمان کبد چرب بدانید

پیشگیری از تجمع چربی‌ها در کبد

   یکی از راه‌های پیشگیری از تجمع و رسوب چربی‌ها در اطراف کبد نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی است، در ضمن می‌تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری در آن‌ها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد، به شرط آن‌که در کنار نوشیدن چای سبز، از سبزیجات و میوه در برنامه غذایی استفاده شود. پزشکان چینی معتقداند نوشیدن مستمر این چای گیاهی می‌تواند از ابتلا به سرطان کبد نیز پیشگیری کند.

  • کاهش جذب چربی در کبد با خارمریم ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   یکی دیگر از گیاهان دارویی مناسب برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های کبدی گیاه خارمریم است. وجود ترکیبی به نام سیلی مارین در این گیاه، می تواند باعث کاهش میزان جذب چربی به ویژه چربی بد (LDL)، تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول شود. به همین دلیل بسیاری از متخصصین طب سنتی، مصرف دمنوش یا خشک این گیاه همراه غذا را از جمله موثرترین گیاهان دارویی در درمان کبد چرب می‌شناسند. مصرف این گیاه زیر نظر متخصص طب سنتی می‌تواند باعث عملکرد بهتر کبد و افزایش سرعت تولید دوباره سلول‌های کبدی شود.

  • پیشگیری و درمان کبد چرب با افزایش متابولیسم بدن با زنجبیل ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی یکی دیگر از راه‌های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام‌های داخلی است. استفاده زنجبیل ۲ تا ۳ بار در طول هفته می‌تواند باعث افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی‌ها شود. برای این منظور صرف یک تکه زنجبیل رنده شده درون یک کاسه ماست بعد از وعده‌های غذایی مفید است. نوشیدن دمنوش زنجبیل نیز در کنترل بیماری‌های کبد به ویژه کبد چرب موثر است. نوشیدن این دمنوش می‌تواند به کاهش جذب چربی در اطراف کبد کمک کند و مانع از ابتلای افراد مستعد به این بیماری شود. در وعده هایی که غذای چرب خورده اید مصرف دمنوش زنجبیل یا ماست کم چرب حاوی زنجبیل بسیار اهمیت دارد.

 

  • پیشگیری و درمان کبد چرب با جایگزینی گوشت قرمز با سویا ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   به توصیه پزشکان اصلاح رژیم غذایی یکی از مهم ترین عوامل جلوگیری از رسوب چربی در بافت کبد است. به گفته محققان جایگزین کردن سویا و پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز تاثیر زیادی در کاهش جذب چربی و تری گلیسیرید در بافت کبد دارد.

 

  • حذف برخی مواد غذایی در درمان کبد چرب ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   پزشکان به افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا کم تحرک هستند پیشنهاد پرهیز از مصرف غذاهایی مانند غذاهای فریز شده و یخ زده، ترشیجات، ماست پرچرب، سس، نمک زیاد، غذاهای فست فود، انواع شیرینی‌ها، پیتزا، انواع سرخ کردنی‌ها مانند سیر داغ، پیاز داغ، چیپس، پفک، غذاهای چرب و نوشابه‌های گازدار و جایگزینی میوه‌های تازه، سبزیجات مختلف به ویژه کاهو، خیار، هویج و غذاهای سالم و طبیعی می‌دهند. رعایت این رژیم در تمامی دوره‌های سنی باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب و دیگر بیماری‌های کبد می‌شود.

 

  • استفاده از آبلیمو برای پیشگیری و درمان کبد چرب ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   یکی از بهترین داروها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز است. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن دارد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

 

  • استفاده از زردچوبه برای پیشگیری و درمان کبد چرب ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   محققان دانشگاه «سنت لوئیس» از تاثیر زردچوبه بر کنترل بیماری کبد چرب در افراد چاق مبتلا به این بیماری خبر داده اند. بر اساس این تحقیقات، افرادی که از زردچوبه در برنامه غذایی روزانه خود استفاده می‌کنند کبد مقاوم تری در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب دارند و احتمال رسوب ذرات چربی در کبد آن‌ها کمتر است. از این رو پزشکان به مردم توصیه می‌کنند زردچوبه را به عنوان یک ادویه موثر و درمانگر در برنامه هفتگی و حتی روزانه خود بگنجانند. ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

 

  • نوشیدن عرقیات گیاهی برای پیشگیری و درمان کبد چرب ( نکا مهم درباره درمان کبد چرب )

   متخصصان طب سنتی نوشیدن عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی را به عنوان داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب توصیه می‌نمایند. این نوشیدنی‌های گیاهی به علت طبع سرد و تر موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد می‌شود.

 به اعتقاد پزشکان، نوشیدن یک تا ۲ لیوان ازیکی از عرقیات شاه تره، کاسنی و خارشتر یا ترکیبی از آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کبد به ویژه کبد چرب و سیروز کبدی داشته و احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را به صفر برساند.


آخرین مقالات بازدید شدهاگر سؤال يا نكته يا نظري در اين زمينه داريد، مشتاقانه منتظر خواندنش هستيم.

 
 
Captcha  
تعداد کل نظرات ارسالی 40 نظر
کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
سمانه قدسی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

بیشتر در معرض خطر کبد چربین اگه دیابت نوع 2 دارید فشار خون بالا است کلسترول بالا دارید سندرم متابولیک (ترکیبی از دیابت، فشار خون بالا و چاقی) بیش از 50 سال سن دارید سیگاری هستید

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
امین مرادی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

متاسفانه کودکانم به کبد چرب مبتلا میشن کمی دربارشون توضیح بدین

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
بیتا ناجی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

کبد چرب ساده ممکنه طی آزمایش هایی که به دلایل دیگری انجام دادین تشخیص داده بشه

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
شاهین منشی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

اگر در مراحل اولیه کبد چرب شناسایی و مدیریت بشه ممکنه از بدتر شدن nafld و باعث کاهش میزان چربی در کبد شما بشه

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
طلا نوری
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

درسته داشتن سطح بالای چربی در کبد شما با افزایش خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامت مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی همراه است

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
بهار ملکی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

در مقاله ای(#کبدچرب) اخیرا خوندم کبد سالم باید چربی کم یا بدون چربی باشه اگه دیابت دارید، nafld احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می ده

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
هدایت مشفق
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

اگر هپاتیت a یا b همراه با کبد چرب داشته باشید، بیشتر احتمال دارد به نارسایی کبد منجر شود. افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدین بیشتر احتمال دارد که عفونت هم بگیرن پیشهاد میکنم ورزش منظم انجام دهید که می تواند به کاهش وزن و کاهش چربی در کبد کمک کند

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
هاله کیان
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام. مطالب خوبی راجع کبد چرب ک متاسفانه شایع هست گفته شد

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
جواد عامر
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

پدر من کبد چرب داره دکتر گفته باید رژیم غذایی داشته باشه محدود کردن نمک و شکر، به علاوه خوردن مقدار زیادی میوه ها، سبزیجات و غلات کامل

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
حشمت الله مرکزی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

علایم کبد چرب احساس خستگی یا ناراحتی در سمت راست بالای شکم

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
سینا خردادی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

به عرضتون برسونم که کبد به بازسازی سلول های جدید کبد، زمانی که قبلا آسیب دیده باشه رو تعمیر می کنه. مواظب کبد چرب باشیدددددد

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
ترلان هادی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام و خسته نباشید کبد چرب در اوایل مرحله تشخیص داده بشه خوبه زمانی که نسبت سلول های کبدی حاوی چربی بیش از 5 درصد باشد. این است که اغلب با نگاه کردن به نمونه های کوچک گرفته شده از کبد تحت میکروسکوپ تشخیص داده می شود. سونوگرافی، سی تی اسکن و اسکن mri نیز می تواند به بررسی میزان چربی کبد کمک کند.

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
علی صمیمی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

کبد عضو حیاتی در بدنه. مسئولیت طیف گسترده ای از توابع، از جمله پردازش همه چیزهایی که ما می خوریم و نوشیدنی، و فیلتر کردن مواد مضر از خون رو به عهده داره. مطالبی که گفتید برای درمان کبد چرب عالی بود

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مازیار حکیم
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

کبد چرب اصطلاحی است که میزان چربی موجود در کبد را توصیف می کنه طبیعیه مقدار کافی چربی در کبد شما وجود داشته باشه اما خیلی زیادش می تونه یک مشکل برا سلامتی باشه

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
دلارام مستوفی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی از استاتو هپاتیت غیر الکلی بدون آزمایش خیلی دشوار است

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
شاهین روزبهانی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

نه والا درمان نداره، آقابزرگ من ده ساله با همین مشکل دست و پنجه نرم میکنه

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
درسا رهنما
5Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

اره بیماری خاموشیه، اگه شخصی علایم مشابه داره، یا اصلا شخصی که نگران سلامتیشه حتما هر سال یک ازمایش یا چکاپ بده

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
محبوبه سلطانی
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

به نظرم درمان کبد چرب با تغذیه بهترین راه حله

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
نیما بیگی
6Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

درمان کبد چرب با سیر رو چند نفر تجربه کردن؟

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مهسیما جامع
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

همه چی سنتیش بهتره. درمان کبد چرب با طب سنتی هم کاملا مؤثره

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
رزا یحیوی
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

قطعی ترین راه برای درمان کبد چرب چیست؟

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
سیما سرخی
4Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

درمان کبد چرب با خاکشیر واقعا کاربردی هست؟

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
دلارام ثقفی
4Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

بنظرم دکتر حسین خیراندیش متخصص طب سنتی خوبیه واسه درمان بیماری های اینچنینی

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
کلثوم علی پور
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

یک چیزهایی در مورد درمان کبد چرب با سیر شنیدم اما شخصی که مشکل معده داره اصلا طرف سیر نره

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
فرامرز مصباح زاده
15Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

برای درمان کبد چرب موارد طب سنتی رو توصیه میکنم

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مصطفی جیرانی
11Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

درمان کبدچرب با تغذیه صحیح امکان بهبود زیادی داره

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
قادر هدایت
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

من شنیدم درمان قطعی برای کبد چرب نیست؟!درسته

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
زینب قنبری
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام و خسته نباشید درمان کبد چرب فقط با خاکشیر. وسلام

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
سیدمهدی سلمانی
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

ببخشید من اصلا از نقش کبد در بدن آگاه نیستم اگه میشه راجع بهش مطلب بزارید

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
شمیم جهانی
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

ممکنه مشکل کبد به معده فشار بیاره؟

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مهسا عبدالهی
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

من سعی میکنم از رژیمی که گفتید استفاده کنم هرچند سخت به نظر می‌رسن

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مینا ساعی
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

سلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامی ایرانیان عزیز لطفا مراقب چیزایی که می‌خورید باشید

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
فرهاد سام
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

بیماری کبد هم مثل سرطان سینه سن خاصی داره؟

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
محمد حقانی
2Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

میگن آب زرشک برای پاکسازی کبد مورد استفاده قرار میگیره

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
طیبه شاملو
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

من شنیده بودم افرادی که گوشت و فرآورده های گوشتی و تخم مرغ زیاد میخورن احتمال ابتلا شدنشون به بیماری های کبدی زیاد هست

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
شهباز رستمی
1Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

از مطالبتون نهایت سپاس رو دارم. سایت جامع و خوبی دارید

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
شهناز نقیب زاده
0Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

باید تفت دادن غذا و سرخ کردن رو حذف کتید، چی میشه چن وقتم غذا هارو بخار پز کنید، نتیجه میگیرید

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
فرامرز فاطمی
2Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

من چند سالیه کبد چرب دارم، خوب نشدم اما خیلی اوضاعم بهتره، همون اول پیش پزشک رفتم گفت حتما این عرقیجات رو بخور . شاه تره رو روزانه یک لیوان نوشیدم در کنار یک قرص کم ضرر. خدا رو شکر بهترم دعا کنیم همه مریضا شفا پیدا کنن

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
مجید شیرزاد
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

نمی دونستم زدچوبه برا این قضیه مفیده ممنونم از سایت خوبتون

کاربر عادی
سطح :
5
22
8094
فرخ غنی
3Dislikeپسندیدم
ارسال پاسخ

حقیقتا کیوی معجزه می کنه

gold Drama 0 silver Drama 0