سایر علائم بیماری ها

     تعداد بازدید 298
معرفی به دوستان اشتراک گذاری

شما در اين قسمت مي توانيد به بيان تجربيات خود در زمينه علائم بيماري ها و مشكلات جسمي و رواني بپردازيد و آن ها را با سايرين به اشتراك بگذاريد.

سایر علائم بیماری ها
يكي از مهمترين دلايل نارسايي سيستم آموزش سنتي در توانمند ساختن پزشكان كشور براي انجام وظايف حرفه اي كاربرد  روش آموزش بر مبناي بيماري است در حاليكه هيچ بيماري در مراجعه به پزشكان عرصه هاي باليني مختلف، نام بيماري خود را ذكر نكرده، بلكه شكايت خود را ذكر مي نمايد و وظيفه پزشك حركت از سمت شكايت به سمت تشخيص بيماري و درمان آن است. متاسفانه در آموزش مداوم چنين روش آموزشي هنوز جايگاه خود را چندان باز نكرده و تاكيد همچنان بر روش سنتي است. براي تطبيق دادن آموزش مداوم با مراحل فرآيند باليني لازم است كه ابتدا شكايات شايع بيماران تعيين شود (بررسي نياز احساس شده پزشكان) تا آموزش مراحل فرآيند باليني بر روي آن شكايت متمركز گردد.
طبق مطالعات صورت گرفته در كشورمان، شايعترين نشانه ها در هر كدام از سيستمهاي بدن به ترتيب زير مي باشد: در شكايات عمومي:تب (84%)، شكايات پوستي: خارش(90%)، شكايات مربوط به سر: سردرد ؛(96/5%)، شكايات چشمي:قرمزي چشم(75/8%)، شكايات گوش: عفونت گوش (81/8)، شكايات عفونت بيني و حلق: آبريزش بيني (90%) و خونريزي بيني (%90/1) شكايات دهان و گلو: گرفتگي صدا (94%)، شكايات گردن: خشكي گردن(67/7%)، شكايات مربوط به پستان: درد يا احساس ناخوشايند(46/5%)، شكايات مربوط به گردن : سرفه (97/5%)، شكايات قلبي: تپش قلب (91/8%)، شكايات گوارشي: تهوع و استفراغ (93/9%)، شكايات دستگاه ادراري: خون ادراري(95/5%)، شكايات دستگاه تناسلي مؤنث: قاعدگي دردناك(86/1%)، شكايات روانپزشكي: افسردگي (88/9%)، شكايات دستگاه تناسلي مذكر: زخم آلت تناسلي (45/6%)، شكايات سيستم اعصاب: ترمور (72/4%)، شكايات عروق محيطي: اسپاسم عضلاني (80/3%)، شكايات سيستم اسكلتي عضلاني : كمردرد (98/3%)، شكايات غدد درون ريز: قند بالا (%82/5)، شكايات خون: كم خوني (92/1%). تفاوت ميان پزشكان خانم و آقا در پاسخ دهي به نشانههاي شايع بعضي از دستگاهها از جمله دستگاه تناسلي مؤنث مشخص ميباشد. بدين ترتيب كه آقايان با 83/9% و خانمها با 93/6% قاعدگي دردناك را به عنوان شايع ترين نشانه ذكر كرده اند.
شما در اين قسمت مي توانيد به بيان تجربيات خود در زمينه علائم بيماري ها و مشكلات جسمي و رواني بپردازيد و آن ها را با سايرين به اشتراك بگذاريد.

آخرین مقالات بازدید شدهنظرات

 
   
Captcha  
تعداد کل نظرات ارسالی 0 نظر

gold Drama 0 silver Drama 0