علائم بیماری های غدد

مقالات پیشنهادی


عرق شبانه

عرق شبانه

دلیل عرق شبانه چیست؟ تعریق شبانه بخشی از عرق کردن در هنگام شب می‏باشد که ممکن است لباس خواب و یا ملافه را خیس کرده و ناشی از برخی علل زمینه‏ ای باشد. فرد دچار این حالت، ممکن است گاهی اوقات پس از تعریق بیش از حد از خواب بیدار شود، به خصوص اگر در حال خواب بیش از حد از پتو استفاده شود و یا اگر اتاق خواب بیش از حد گرم باشد. این موارد اگر چه ناراحت کننده هستند اما معمولا به عنوان عرق شبانه اطلاق نمی شوند و نشانه ای از یک مشکل پزشکی نیستند.

سوختن پا

سوختن پا

سوختن پا (احساس دردناک داغی در پا است) که می تواند خفیف یا شدید باشد. در برخی موارد، ممکن است به قدری دردناک باشد که این درد سبب اختلال در خواب شود. در شرایط خاصی، سوختن پا ممکن است همراه با احساس سوزن سوزن شدن، کرختی، یا هر دو باشد.

سردی دست ها

سردی دست ها

داشتن دست های سرد حتی زمانی که فرد در یک محیط سرد نیست شایع است. اغلب، سردی دست ها بخشی از واکنش طبیعی بدن به تنظیم دمای بدن بوده و نباید باعث نگرانی شود.

خونریزی از مهبل

خونریزی از مهبل

خونریزی غیرعادی مهبل ( خونریزی واژن ) هر خونریزی غیر مرتبط با قاعدگی طبیعی است. این نوع خونریزی ممکن است شامل مقدار کمی از خون بین دوره باشد که اغلب در دستمال توالت بعد از پاک کردن دیده می شود و یا دوره های بسیار سنگین که در آن نوار بهداشتی هر دو ساعت خیس می شود.

خستگی

خستگی

علل خستگی چه هستند؟ تقریبا هر کسی با خستگی بیش از حد یا کار زیاد مواجه بوده است. چنین خستگی های موقتی و معمولا علل مشخصی دارند و بهبود می یابد ولی خستگی مزمن برای مدت طولانی به طول می انجامد و عمیق تر است ودر واقع حالت ثابتی از خستگی است که در طول زمان پیشرفت می کند و انرژی و ظرفیت ذهنی را کاهش می دهد. خستگی در این مرحله روی حالت رفاه عاطفی و روانی فرد نیز اثر می گذارد.

تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد

تعریق بیش از حد می تواند تمام بدن یا فقط کف دست ها،کف پاها، زیر بغل یا صورت را تحت تاثیر قرار دهد. تعریقِ بیش از حد معمولا براساس عرق کردن به مقدار زیاد در دمای اتاق و یا سطح فعالیت تعریف می شود. علاوه بر اختلال در فعالیت های عادی روزانه، تعریق بیش از حد می تواند باعث اضطراب اجتماعی و یا خجالت نیز شود. فعالیت شدید بدنی و درجه حرارت بالا معمولا با تعریق بیش از حد همراه است. همچنین ممکن است تعریق بیش از حد نتیجه یک تب باشد. تعریقِ بیش از حد، قسمت های زیادی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در حالت خواب یا بیداری رخ می دهد.

بی حسی

بی حسی

علت بی حسی چیست؟ بی حسی باعث از دست دادن حس، در بخشی از بدن می شود. بی حسی اغلب ناشی از تغییرات دیگر در حس، مانند احساس سوزن سوزن شدن و سوزش است. بی حسی می تواند تنها در طول یک عصب، یا در دو طرف بدن در یک الگوی متقارن رخ دهد.

بی حسی در دست

بی حسی در دست

علت بی حسی دست چیست؟ بی حسی در یک یا هر دو دست به معنی از دست دادن حس یا احساس در دست یا انگشتان تعریف می شود. بی حسی در دست اغلب ممکن است همراه با تغییرات دیگر، مانند سوزن سوزن شدن و سوزش باشد. بازو، دست یا انگشتان ممکن است احساس ضعف و کرختی داشته باشند.

اسهال

اسهال

علت اسهال چیست؟ اسهال، مدفوع آبکی و شل است که بیشتر از حد معمول رخ می دهد. اسهال در علایم خاص، شدت و طول مدت متفاوت است. اسهال حاد معمولا چند روز طول کشیده و با یک عفونت باکتریایی، ویروسی و انگلی ایجاد می شود. اسهال مزمن نسبت به اسهال حاد بیشتر طول می کشد.(به طور کلی بیش از سه هفته). اسهال مزمن ممکن است ناشی از بیماری های التهابی روده باشد.

آب ریزش چشم ها

آب ریزش چشم ها

آبریزش چشم ها می تواند به علت تولید اشک بیش از حد، التهاب چشم ها یا تخلیه ناکافی اشک از مجاری اشکی باشد. مجاری اشک، اشک تولید نمی کند، بلکه اشک را همانند یک ناودان آب باران حمل می کند. اشک به طور معمول از طریق دهانه های کوچک در قسمت داخلی پلک نزدیک بینی تخلیه می شود. اگر یک مجرای اشک آور به هر دلیلی مسدود گردد، آبریزش از چشم اتفاق می افتد.