تیم درمان

مقالات پیشنهادی


برخورد منطقی با انتقاد بیمار

برخورد منطقی با انتقاد بیمار

یکی از اصول مهم و اساسی در زمان مورد انتقاد قرار گرفتن کاوش در انتقاد است. اکثر افراد زمانی که مورد انتقاد قرار میگیرند سریع واکنش دفاعی انجام میدهند و خشمگین می شوند که منجر به تیرگی در روابط می گردد. در این مواقع توصیه می شود که ابتدا به صورت کامل در خصوص انتقادی که از ما صورت گرفته است کاوش نماییم و با پرسیدن سوالات بیشتر به دلیل اصلی ناراحتی فرد مقابل پی ببریم.

اهمیت ثبت کردن اطلاعات در پرونده بیمار چیست؟

اهمیت ثبت کردن اطلاعات در پرونده بیمار چیست؟

یکی از مواردی که به وفور منجر به طرح شکایت از تیم پزشکی می‌شود اقداماتی است که برای بیماران انجام شده ولی در پرونده ذکر نگردیده است. در این مواقع هیچ‌گونه دفاعی نمی‌توان در خصوص عملکرد کادر پزشکی داشت.

انتقاد مخرب بیماران و راهکار آن

انتقاد مخرب بیماران و راهکار آن

گاهی اوقات اتفاق می افتد که یک بیمار به دلیل قصد تخرب و یا با انگیزه های خصمانه در صدد انتقاد بر می آید. به عنوان مثال ممکن است این بیمار در حضور سایر همکاران و یا سایر بیماران از شما انتقاد تندی را صورت دهد. اگر در این شرایط عصبانی شدن و بحث کردن با بیمار و یا گوش کردن به صورت منفعلانه به صورتی که بیمار هرچه می خواهد بگوید روش هایی هستند که نه تنها منجر به بهبود رابطه نمی گردد بلکه انگیزه بیمار را برای ادامه بحث و انتقاد و تخریب بیشتر می نماید و یا منجر می شود به ایجاد بحث هایی میگردد که شما نمی دانید انتهای آن به کجا ختم خواهد شد.

انتقاد بیماران و کنترل حس تدافعی

انتقاد بیماران و کنترل حس تدافعی

به صورت طبیعی زمانی که از ما انتقادی صورت می گیرد اولین حسی در ما ایجاد می گردد حس تدافعی است. این دفاع نیز به دلیل نگرانی و تشویش روبرو شدن با انتقاد است. در واقع انتقاد دردناک است و باید این موضوع را بپذیریم و همواره نیز در نظر داشته باشیم که اگر از فردی انتقادی را صورت دادیم این موضوع ناراحتی و درد به همراه دارد.

آموزش ارتباط موثر با بیمار

آموزش ارتباط موثر با بیمار

آموزش ارتباط موثر با بیمار یکی از مهم ترین بخش های کار در مراکز درمانی ارتباط با بیماران است به نحوی که این موضوع به ظاهر ساده می تواند به میزان زیادی می تواند در کل روند روز ما تاثیر گذار باشد.

آگاه‌ سازی بیمار از روند درمان

آگاه‌ سازی بیمار از روند درمان

برای آگاه‌ سازی بیمار از روند درمان چه کارهایی را باید انجام دهیم به احتمال زیاد با این شرایط روبرو شده‌اید که بیمار از شما درخواست می‌کند اطلاعاتی را در مورد بیماری وی در اختیارش قرار دهید. به نظر شما در این شرایط چه کاری باید انجام داد؟آیا باید تمام اطلاعات را به بیمار بدهیم؟ تعدادی از پرسنل بیمارستان به خوبی بیمار را آگاه می‌سازند به نحوی که نه تنها بیمار از بیماری خودش نمی‌هراسد بلکه از روند درمان خود هم آگاه می‌شود و رابطه خوبی را با پرسنل ایجاد خواهد کرد. ولی این پرسنل چگونه به شیوه درست بیماران را از روند درمانشان آگاه می‌سازند؟

افسردگی در کمین تیم درمان

افسردگی در کمین تیم درمان

کلیه تیم درمانی شامل پزشکان، پرستاران، بهیاران، کمک‌پرستار‌ها، کمک بهیار‌ها و دیگر پرسنل در معرض خطر افسردگی قرار دارند. این خطر در اقشاری که مدت‌زمان بیشتری را با بیمار در تماس هستند بیشتر احساس می‌شود به‌عنوان مثال پرستاران به دلیل اینکه ساعت‌های زیادی را در بخش هستند باید بیشتر به این بخش توجه داشته باشند یا پزشکان به دلیل گفت‌وگو با بهیار در بخش و مطب و درمانگاه باید این خطر را جدی بگیرند.

ارتباط چشمی با بیماران

ارتباط چشمی با بیماران

ارتباط چشمی با بیماران یکی از نکات مورد بحث و حایز اهمیت در حیطه درمان است. اصولا این مورد مطرح می‌شود که ارتباط چشمی با بیماران برقرار شود یا نه و اگر ارتباط چشمی برقرار شد به چه صورت باشد و به چه اندازه‌ای باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ارتباط چشمی با بیمار چگونه است؟

ارتباط چشمی با بیمار چگونه است؟

ارتباط چشمی با بیمار یکی از اصولی است که در تمامی طول مصاحبه با وی می تواند قابل استفاده باشد و در صورت استفاده درست از این مهارت،ما به یک ابزار قوی در برخورد با بیماران دست یافته ایم.

ارتباط با بیمار چگونه بهینه خواهد گشت؟

ارتباط با بیمار چگونه بهینه خواهد گشت؟

ارتباطات بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره همه‌ی افراد به شمار می‌آید و اعضای تیم درمان نظیر پزشک،پرستار،دندان‌پزشک،ماما و … هم از این قاعده مستثنی نیستند.بنابراین زمانی که تیم درمان قادر باشند تا با بیماران و همکاران خود ارتباطی موثر شکل دهند به میزان زیادی می‌توانند در روند روزمره خود تغییرات مثبت و اساسی ایجاد نمایند.